OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

História

 

Stručná história

 

V obci Budimír DHZ bol založený v roku 1910. Zakladateľom bol Jozef Nickel, nar. 1884, bol aj veliteľom asi do r. 1940. Zástupcom bol Matej Jurko. Ďalší členovia boli: Ondrej Franko, Jozef Gergeľ, Jozef Štofa, Ján Bálint, Štefan Sabol. Hasičský zbor vlastnil 1 ručnú striekačku na kolesách ťahanú koňmo.

Hasičský zbor si  z vlastných prostriedkov zakúpil rovnošaty. Zúčastňovali sa ukážkových cvičení v obci. Boli prítomní pri požiaroch v obci v r.: 1924, 1928, 1936, keď vyhorel miestny mlyn a r r. 1943 vyhorela veľká stodola u občana Bozogáňa.

V roku 1953 obci bola pridelená nová motorová striekačka DS – 16 za účasti veľkého počtu občanov. Predsedom organizácie požiarnej ochrany od roku 1953 do 1955 bol Imrich Tomko /Bučko/, veliteľom Imrich Čarný  a strojníkom Imrich Mendi. Požiarne družstvo v roku 1953 sa zúčastnilo prvej súťaže požiarnych družstiev vo Vajkovciach.

O rozvoj požiarnej ochrany v obci v 50. rokoch sa zaslúžili títo členovia: Imrich Čarný – veliteľ, Jozef Čiňák – trubač, Pavol Bobb, Michal Bozogaň, Štefan Bozogáň, Jozef Biacovský, Štefan Dancák, Matej Grega, Emil Grega, Jozef Jutko, Pavol Jurko, Imrich Kotuľa, Ján Mako-Marton, Ondrej Matík, Michal Mackanič, Imrich Kobulnický, Imrich Mendi – strojník, Juraj Pancurák, František Štofa, Štefan Palečko, Imrich Tomko.

Od roku 1956 az do roku 1975 bol predsedom základnej organizácie Zväzu požiarnej ochrany s. Imrich Mendi, vtedajší predseda MNV. Veliteľom František Štofa, strojníci – Michal Bozogáň a Štefan Palečko.

V roku 1976 bol predseda organizácie Ján Mako- Marton.

V roku 1977 bol predseda organizácie Alojz Zastko. Od roku 1978 až doteraz je predseda organizácie František Chovanec.

V roku 1957 bolo obci pridelené motorové vozidlo Tatra 805, ktorá svojmu účelu slúžila az do roku 1973, kedy bolo z technických príčin vyradená. V roku 1973 bolo obci pridelené nové motorové požiarne vozidlo AVIA 30 a motorová striekačka PS 12. Novšiu éru základnej organizácie tvoria členovia: František Chovanec – predseda, Jozef Guniš – referent mládeže, Jozef Dancák, Dušan Oráč, Imrich Mendi ml., Ondrej Grega, Miroslav Kotuľa, Pavol Bozogáň, Pavol Drha, Pavol Oros, Dušan Mako, Ondrej Jurko, Jozef Pancurák, Ján Sabol, Vladimír Sabol, Ondrej Boldižár a ďalsí.

Základná organizácia ZPO v spolupráci so ZDŠ veľkú pozornosť venovali výchove mladej generácie v športovo – brannej hre „Plameň“. Každý rok do tejto hry zapojili 2 až 3 požiarne družstvá žiakov – žiačok. V roku 1973 na okresnej súťaži v Budimíre obsadili I.miestoa a na krajskej súťaži  na Zemplínskej Šírave 5. miesto. V roku 1974 okres – 1. a kraj – 3. miesto. V roku 1975 na Šugove v okrese 1. a 2. a kraji v Betliari 2. miesto. V roku 1976 v okrese 1. a v krajskom kole Dedinky 2. miesto. V rokoch 1977 a 1978 dosahovali priemerné výsledky. V roku 1979 v rámci okresu 1. a 3. miesto v rámci kraja v Brestove 3. miesto. V roku 1980 v okrese 1. a 3. miesto v kraji na Sigorde 2. miesto. V roku 1981 v okrese 2. a 5. miesto. V r. 1982 v okrese 1. a 5. miesto v rámci kraja v Nižnej Polianke 4. miesto.

O tieto veľmi krásne výsledky sa zaslúžili v rokoch 1971 – 1976  Ondrej Boldižár – učiteľ ZDŠ a v rokoch 1971 – až 1982  Jozef Guniš – učiteľ ZDŠ. J. Gunišovi za jeho obetavú prácu v roku 1981 bolo udelené vyznamenanie OV ZPO „za príkladnú prácu v ČSPO“. Slávnostné chvíle zažila Základná organizácia ZPO Budimír keď 14. marca 1975 navšívil obec a ZO ZPO i ZDŠ predseda Federálneho výboru ZPO ČSSR Rd. Miroslav Řepiský, tajomník mládeže FV ZPO ČSSR p. Koudelka a vedúci tajomník Vsl. Krajského výboru Zväzu požiarnej ochrany Košice – Štefan Nižňanský.

ZO treba hodnotiť aj po stránke ochotníckej činnosti napr. 16. 18. októbra 1981 ochotnícky divadelný krúžok pri ZO ZPO sa zúčastnil na celoslovenskej prehliadke ochotníckych divadiel a folklórnych súborov ZPO v Palíne, okres Michalovce. Vystupoval s veselohrou Emila Gollnera „Ulička“ s veľkým úspechom. Réžiu hry mal požiarnik – učiteľ Jozef Guniš. Z touto hrou sa zúčastnili i na okresnom požiarníckom dni Družstevnej pri Hornáde dňa 6. novembra 1981.

V histórii PO obci v r. 1982 sa po prvýkrát súťaže požiarnických družstiev zúčastnilo PD ženy v Beniakovciach a získlali 1. miesto. V okresnom kole v Moldave 2. miesto.

CV ZPO Košice okolie za aktívnu činnosť udeliz ZO ZPO Budimír čestný odznak „za príkladnú prácu ) ČSPO“ a tento odznak bol tiež udelený predsedovi tejto organizácie. Františkovi Chovanovi.

Pán starosta ďalej poďakoval pánovi Mgr. Gunišovi za jeho doterajšiu činnosť takto: „Člen DPO Mgr. J. Guniš sa 25. februára 2010 dožil významného životného jubilea – 70-tich rokov.10. apríla toho istého roku, v KD na rodinnom posedení s jubilantom mu výkonný predseda OV ZPO Košice – okolie pán Štefan Mariščák a pán Ján Bozogáň, vedúci aktívu zaslúžilých členov OV ZPO Košice – okolie udelilo 13. mája 2010 najvyššie vyznamenanie za dlhoročnú aktívnu a zaslúžilú prácu, ktorú vykonal v DPO, v práci s mládežou na poli PO medailu „Zaslúžilý člen DPO SR“.

Medaila mu bola odovzdaná Vendelínom Horvátom, generálnym sekretárom v Žiline. Na akte odovzdávania bolo ocenených 54 členov DPO z celého Slovenska. Všetci ocenení ssa po odovzdaní podpísali do pamätnej kniky ÚV DPO SR.

Aj my k tomuto oceneniu menovanému blahoželáme a prajeme mu do ďalších rokov života veľa zdravia, veľa síl, veľa elánu, aby nám svojimi schopnosťami bol prínosom, budeme sa v našej práci, v DPO v obci ním riadiť a dúfame, že aj zúročovať jeho skúsenosti a schopnosti.“ Následne vyzval k navrhnutiu volebnej komisie.